Ovim međunarodnim standardom se specificiraju zahtevi za sistem menadžmenta kvalitetom onda kada organizacija:
ISO 9001 je osnova za implementaciju svih ostalih ISO standarda jer definiše i uređuje sistemske i radne procedure organizacije. Mnoge organizacije odlučuju da implementiraju i sertifikuju sistem menadžmenta kvalitetom prema zahtevima standarda ISO 9001, jer na ovaj način pokazuju svojim korisnicima/kupcima sposobnost da konzistentno obezbeđuju proizvode i usluge koji ispunjavaju njihove zahteve i primenjive zahteve zakona i propisa. Zbog toga, od mnogih organizacija, sami njihovi isporučioci zahtevaju sertifikovan sistem menadžmenta kvalitetom.
EMS - Environmental Management System
Ovim međunarodnim standardom se specificiraju zahtevi za sistem menadžmenta životnom sredinom koje koristi organizacija koja teži upravljanju svojim odgovornostima za životnu sredinu na sistematičan način. Primenom standarda ISO 14001 smanjuju se rizici od eventualnih kazni zbog kršenja zahteva zakona i drugih propisa, poboljšava se efikasnost organizacije, što dovodi do smanjenja njenih negativnih uticaja na životnu sredinu i ublažavanje potencijalnog štetnog efekta stanja životne sredine na organizaciju.
Sistem bezbednosti informacija
Potreba za upravljanjem bezbednošću informacija postala je ne samo delom i zakonska obaveza poslovnih subjekata, već i pitanje opšte dugotrajne i stabilne funkcionalnosti svake organizacije. Kako je u poslednjih 20-tak godina informacija postala jedna od najtraženijih „roba“ na tržištu, posebno zbog dominantnog elektronskog oblika obrade, prenosa i pohranjivanja informacija.
Informacija imovina koja kao i ostala važna imovina u poslovanju ima vrednost za organizaciju i mora biti stalno odgovarajuće zaštićena. ISO 27001 definiše šta bi sve organizacija trebala da preduzme da bi se osigurala zaštita informacija. U samom standardu ISO27001 definisano je 114 kontrolnih mera, čime se sveobuhvatno, na današnjem nivou saznanja i tehnologije predlaže šta bi se sve trebalo preduzimati u cilju zaštite informacija.Svaka organizacija ima za cilj da svoje klijente i poslovne partnere uveri da se prema informacijama postupa odgovorno i da se one koriste profesionalno i sigurno. Niko ne želi da sarađuje sa kompanijom koja ne odaje utisak poverljivog partnera.
Ono što vam implementacija sistema upavljanja bezbednošću informacija ISO 27001 omogućava jeste:
(OHSAS 18001)
Vi i zaposleni u Vašoj organizaciji imate pravo na zdravo i bezbedno radno okruženje. Najbolji način da ovo obezbedite je uvođenje međunarodno priznatog standarda za upravljanje zaštitom zdravlja i bezbednošću na radu.
Prednosti implementacije ISO 45001:
Predstavlja standard koji pomaže organizaciji da definiše politiku, procedure i alate za praćenje, analizu i poboljšanje energetske efikasnosti.
Sa standardom ISO 50001, upravljanje energijom je integrisano u poslovne procese koji omogućuju povećanje energetske efikacnosti, smanjenje utroška svih prepoznati energeneta u kompaniji, a to mogu biti (električna energija, pogonska goriva i sl.)
Implementacija ISO 50001 standarda, organizaciji omogućuje:
HACCP sistem sastoji se od dve osnovne komponente: HA i CCP .
HA – predstavlja analizu rizika, odnosno identifikaciju opasnosti u svakoj fazi proizvodnje hrane i procenu njihove štetnosti po ljudsko zdravlje.
CCP – (kritične kontrolne tačke) predstavlja postupke u proizvodnji u kojima se može sprečiti ili eliminisati rizik po sigurnost hrane ili se njegov uticaj svesti na prihvatljiv nivo. Jednostavno, moguće ih je kontrolisati.
Hazard – Opasnost po zdravlje u određenoj tački procesa proizvodnje namirnice
Analysis – Analiza opasnosti moguće kontaminacije proizvoda u svakoj tački procesa proizvodnje namirnice
Critical – Određivanje kritične tačke u procesu po zdravstvenu bezbednost proizvoda
Control – Kontrola kritične tačke procesa
Point – Tačaka procesa proizvodnje namirnice.
Na tržištima EU i Svetske trgovinske organizacije HACCP sistem je postao obavezujući 1. januara 2006. godine (Council Directive 93/43/EEC). Jednostavno, uključivanje standarda kvaliteta i bezbednosti hrane u opšti sistem provere kvaliteta u preduzećima, postao je uslov poslovanja s partnerima na međunarodnom tržištu.
Zakonska regulativa gotovo svih razvijenih zemalja obavezuje proizvođače hrane u tim zemljama uvođenje sistema HACCP.
Zbog ovoga je i naša zemlja prihvatila ovaj koncept bezbedne hrane tako da od 1. januara 2009. godine HACCP postaje obavezujući na tržištu Srbije, a preduzeća koja ne budu posedovala sertifikate o poslovanju u skladu sa ovim sistemom neće moći da izvoze i prodaju svoje proizvode u Republici Srbiji. Pored prehrambene industrije, fabrike koje proizvode, prerađuju, čuvaju, pakuju, transportuju ili prodaju hranu u program obavezne implementacije HACCP sistema uključeni su i hoteli i restorani gotove hrane. Službeni glasnik RS, 41/2009
HACCP (sertifikovani) implementirani sistem je neophodno stalno održavati i nadgraditi, interno i eksterno nadzirati i korigovati kod promena. Za razliku od tradicionalnog inspekcijskog pregleda proizvoda na kraju proizvodnog procesa, HACCP predstavlja integrisani preventivni sistem koji osigurava bezbednost hrane u svakom delu procesa proizvodnje i distribucije, čime doprinosi smanjenju rizika po zdravlje stanovništva. Treba i to naglasiti da se HACCP ne odnosi (direktno) na kvalitet proizvoda već samo na njegovu zdravstvenu bezbednost.
Sistem menadžmenta bezbednošću hrane predstavlja rešenje za objedinjavanje svih standarda za osiguranje bezbednosti hrane koji su trenutno priznati i uključuje sve zahteve HACCP (Hazard – Opasnost, Analysis – Analiza, Critical – Kritičnih, Control – Kontrola, Point – Tačka) sistema po Codex Alimentariusu, a pored toga još i pravila dobre poslovne i dobre higijenske prakse, praćenja i označavanja hrane.
ISO 22001 se koristi u svim karikama lanca hrane a zahteva da svi rizici za koje se može očekivati da se dogode u prehrambenom lancu, uključujući i opasnosti koje mogu biti povezane sa vrstom procesa i objekata koji se koriste, budu identifikovani i procenjeni.
Prepoznavanje uloge organizacije i njene pozicije u okviru lanca ishrane je od suštinske važnosti da se osigura efikasna interaktivna komunikacija u lancu, u cilju da krajnji potrošač dobije bezbedan prehrambeni proizvod.
Međunarodni standard ISO 22000 određuje zahteve za sistem menadžmenta bezbednošću hrane koji podrazumeva:
Benefiti implementacije ISO 22001:
Sistem upravljanja kontinuitetom poslovanja
ISO 22301 definiše zahteve za planiranje, uspostavljanje, primenu, funkcionisanje, praćenje, preispitivanje, održavanje i stalno unapređenje sistema.
Sve navedeno se sprovodi u cilju zaštite od incidenata koji izazivaju poremećaj u poslovanju, smanjenja verovatnoće pojavljivanja i ponavljanja incidenata, bolje pripreme i odgovora na incidente, kao i oporavka od istih kada se pojave.
Ovaj standard najčešće vezuju za IT industriju, međutim on je primenljiv na sve organizacije, bez obzira na delatnost i veličinu.
Benefiti implementacije sistema menadžmenta kontinuitetom poslovanja su:
UPUTSTVO O DRUŠTVENOJ ODGOVORNOSTI
ISO 26001 definiše smernice, a ne zahteve za uvođenje društvene odgovornosti u svakodnevno poslovanje. Smernice imaju za cilj da pomognu kompanijama u doprinosu održivom razvoju i da ih podstaknu da idu iznad osnovne dužnosti - pravne saglasnosti sa društvenim pitanjima, ali da dopune, čak iniciraju programe društvene odgovornosti.
Korporativna društvena odgovornost je koncept po kome organizacije uzimaju u obzir dugoročne interese lokalnih zajednica u kojima posluju i preuzimaju odgovornost za uticaj svojih aktivnosti na zaposlene, kupce/članove, lokalnu zajednicu i životnu sredinu. Glavni cilj ovog standarda je da podrži preduzeća da integrišu društvenu odgovornost u svoju svakodnevnu poslovnu praksu.
Koristi koje se mogu ostvariti uvođenjem standarda ISO 26000 su sledeće:
ISO 26001 pruža dokaz da organizacija primenjuje smernice o društvenoj odgovornosti, koje utiču na efikasnost poslovanja, ali to može biti i jedan od puteva za sticanje kompetetivne prednosti organizacije nad konkurencijom.
UPRAVLJANJE RIZICIMA
ISO 31000 će Vam pomoći da pratite pojavu rizika u Vašoj organizaciji i da njima konstantno i efikasno upravljate. Ovaj standard predstavlja značajan metod za unapređenje poslovanja i procesa koji će povećati kvalitet saradnje sa klijentima.
Prema standardu ISO 31000 proces upravljanja rizikom obuhvata:
Implementacijom procesa upravljanja rizicima prema ISO 31000 organizacija može imati višestruke koristi:
Od samog nastanka preduzetništva, svaka firma i organizacija koja posluje u privatnom ili javnom sektoru izložena je riziku da ne ispuni ciljeve koje je postavila pred sebe, što često ume da izazove izuzetno štetne ili čak tragične posledice po samu kompaniju ili organizaciju, odnosno sve ljude koji je čine i predstavljaju njen deo.
Jednostavno, svaka aktivnost neke firme ili organizacije sa sobom nosi i postojanje određenog rizika, a kompanije se prema njima odnose tako što pokušavaju da ih identifikuju, analiziraju, izvrše njihovu evaluaciju i donesu odluku o postupanju sa njima.
Mi možemo da Vam pomognemo da odabere metodu procene rizika koja odgovara baš Vašoj organizaciji te da na adekvatan i preventivan način pristupite upravljanju riziima u svom poslovanju.
Sistem menadžmenta protiv mita
Korupcija u najširem smislu predstavlja svaku zloupotrebu položaja od strane službenika ili osobe koja vrši određenu funkciju, a koja za cilj ima ličnu i/ili materijalnu korist. U poslovnom svetu, ona narušava konkurenciju, povećava troškove poslovanja i utiče na smanjenje kvaliteta robe ili usluga koje pruža određena kompanija.
Međunarodni standard ISO 37001 kao sistem menadžmenta za borbu protiv mita, odražava međunarodnu dobru praksu i primenjiv je u svim pravnim sistemima – malim, srednjim i velikim organizacijama i u svim sektorima, među koje spadaju i državni, javni i privatni sektor.
Standard ISO 37001 Vam pomaže da:
FSC CoC – F orest S tewardship C ouncil C hain of C ustody
Savet za upravljanje šumama – Lanac nadzora
FSC (Forest Stewardship Council) je nezavisna, nevladina, neprofitna organizacija, osnovana je u cilju promocije odgovornog odnosa prema šumama.
FSC sertikifikat je garancija da drvo do krajnjeg korisnika dolazi strogo praćenim lancem: od sertifikovane šume, preko obrade i proizvodnje.
FSC je najviši nivo osiguranja kvaliteta u šumarstvu, drvnoj industriji i industriji papira.
Organizacije koje mogu da primene FSC CoC standard su:
Copyright © 2023